tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.2.2012 15:02:24

Çiftçi Sam kazandı

ABD ile AB önceki gün organik gıda anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre, bundan böyle ABD ile AB arasında organik gıda sertifikaları karşılıklı olarak tanınacak. Böylece Avrupa'daki 50 milyar dolarlık organik gıda pazarı ABD çiftçisine açılacak.

ABD'li yetkililer tarafından yapılan açıklamada ABD ve Avrupa Birliği arasında karşılıklı organik tarım ürünlerinde standartların tanınması ve kabul edilmesine ilişkin bir anlaşma imzalandığı belirtildi.  Tarım Bakanı Yardımcısı tarafından yapılan açıklamada söz konusu anlaşma kapsamında karşılıklı tarım ürünleri yetiştirici ve satıcılarının ayrıca sertifika almalarının gerekli olmayacağı, organik ihracat sertifikasının yeterli olacağı belirtildi. ABD’nin benzer bir anlaşmayı Kanada ile imzaladığı biliniyor. ABD'li üreticiler Avrupa'ya organik gıda ihracatına 1 Haziran 2012'de başlayacak. Daha önce özellikle GDO’lu ürünler konusunda net bir tutum izleyen ve bu yüzden ABD’den tarım ürünleri ithalatı yapmayan Avrupa Birliği’nin aldığı bu karar şaşkınlık yarattı. Çünkü bu kararla tarımsal ürünler konusundaki çelişkiler ABD lehine veya daha doğru bir deyişle Amerikalı üreticiler lehine çözümlenmiş oluyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.