tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.11.2014 09:09:52

Syngenta’dan patateste yeni çözüm

Syngenta Türkiye, 17 Ekim Ödemiş Gerçekli köyünde üreticiler ve firmanın iş ortakları eşliğinde yeni patates herbisiti Defi Maxx’ın tanıtımını gerçekleştiği tarla günü etkinliği düzenledi. Tarla gününe katılan bayi ve önder üreticiler Syngenta Batı Bölge ekibi, Ar-Ge ekibinden uzmanlar ve teknik ekip olmak üzere geniş bir kadro tarafından karşılandı. Katılımcı büyük üreticiler, TKK ziraat mühendisleri ve bayiler ile birlikte Defi Maxx ve rakip herbisitler ile ilaçlanmış parseller ve kontrol parsellerini gezdi. Gözlemlenen sonuçlara bağlı Syngenta, Ödemiş’in Gerçekli köyünde düzenlediği tarla günü etkinliği ile yeni patates herbisiti Defi Maxx’ın tanıtımını gerçekleştirdi. Syngenta’dan patateste yeni çözüm olarak Defi Maxx herbisitinin patates yabancı ot kontrolündeki üstün performansı vurgulandı. Syngenta’nın portföyüne eklediği yeni ilaçlarla birlikte patates ekiminden hasadına kadar uygulanacak olan Syngenta Patates İlaçlama Programı’nı hazırladığını belirten Syngenta Batı Bölge Müdürü Hüseyin Gül, “Patateste çıkış öncesi olarak dekara 500 ml uygulanacak yeni yabancı ot çözümümüz Defi Maxx ile yabancı otların rekabetinden kaynaklı zararınızı minimize edip, patateste verim ve kaliteyi üretici lehine çevirerek üretimde fayda sağlayacağız” diye konuştu. Defi Maxx Prosulfocarb ve Metribuzin olmak üzere iki aktif madde içeriyor. Prosulfocarb; yaprak ve kökler tarafından alınıp meristematik dokuda gelişmeyi engelleyerek etkili olurken, Metribuzin ise yabancı otlarda fotosentez reaksiyonunu engelliyor. İki aktif maddenin sinerjisiyle patateste dar ve geniş yapraklı yabancı ot kontrolü sağlanıyor” diyen Syngenta Ar-Ge ekibinden Biyolojik Deneme Sorumlusu Vahit Yıldız ise, “Patateste verim kaybı yaşanılacağını düşünerek yabancı ot ilacı kullanmaktan kaçınan, ama yabancı otların rekabetinden kaynaklı verim düşüklüğü ile karşı karşıya kalan üreticilerimiz Defi Maxx ile verim ve kalitede farkı yaşayacak” açıklamasını yaptı. Defi Maxx’ın özellikleri, patates ilaçlama programındaki yerinin üretici şartlarında arazi performanslarında test edildiğini dile getiren Syngenta Bağ Meyve Kampanya Müdürü Özaydın Öz, sonuçların karşılaştırma parsellerine göre daha mükemmel olmasının üreticilere hem verim artışı hem de daha az işçilik gerektirmesi anlamında olumlu yansıdığını söyledi. Programda Defi Maxx uygulamasından sonra yine Syngenta tarafından geliştirilen patates mildiyö ilacı Revus Pro’nun yer aldığını belirten Öz, “Yeni mildiyö ilacımız da önümüzdeki seneden itibaren patates üreticilerimizin kullanımına sunulacak” diye konuştu.

Yorumlar
  • Mehmet arslan

    Defi max adlı patates ot ilacı arıyorum yardımcı olabilecek varsa numarami bırakıyorum marka sadece defi max tlfn : 0553 593 96 39

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.