tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.11.2014 13:25:30

Çevre dostu yüzen seralar

Tarım alanlarının yeterli olmadığı bölgeler için suyun üzerine kurulan çevre dostu seralar tasarlandı. Studiomobile firması mimarlarından Antonio Girardi ve Cristiana Favretto tarafından tasarlanan seralar, ahşap veya geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor. Çevre dostu olması ise kendi enerjisini ve temiz suyunu kendisinin sağlamasından geliyor. İçerisinde her türlü sebze ve meyve üretimine uygun yeterli alan bulunan seralar, temiz su ihtiyacını üzerinde bulunduğu su kaynağından sağlıyor. Su arıtma ve pompalama işlemlerini ise güneş enerji panelleri sayesinde sağladığı elektrikle çalıştırıyor. Su üzerinde yüzebilmesi, farklı bölgelere su yoluyla taşınabilmesi avantajı yaratıyor. Bu nedenle gerekli yerlerde yiyecek kaynağı olarak kullanılabilmesi hedefleniyor. Seranın içindeki sulama sistemi otomatik hale getirilebiliyor. Birden fazla yüzen sera birbirine monte edilebilirken, bu sayede üretim miktarı da artırılabiliyor. Ayrıca çoklu birimler sayesinde küçük bir pazaryeri veya kendi yiyeceğini kendisi üretebilen yüzen bir restorana dönüşebiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.