tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.11.2014 10:04:49

Tropikal lezzet Mangostan

Mangostan, dışı sert ve koyu mor renkli bir kabuğa sahip, içinde ise görüntü olarak sarımsağa benzeyen ancak tadı çok lezzetli olan bir meyve. Anavatanı Malaya yarım adası ve Sunda adaları olan tropikal meyve Mongostan, Endonezya başta olmak üzere Güney Asya ülkelerinin mutfağında sıklıkla tüketiliyor. Nisan ve mayıs aylarında tezgahlarda yer almaya başlayan Mangostan, lezzetinden dolayı ‘meyvelerin kraliçesi’ olarak da adlandırılıyor. Mangostan’a verilen bir diğer lakap ise ‘dürüst meyve’. Balililer tarafından takılan bu lakap, meyve sapının etrafında yer alan çıkıntı sayısının meyvenin kaça bölündüğünü gösteriyor olmasından kaynaklanıyor. Güney Asya’da oldukça sevilen Mangostan meyvesi henüz Türkiye’de tam olarak keşfedilmedi. Lezzeti herkes tarafından oldukça beğenilen meyve Türkiye’deki üreticiler için de yeni bir alternatif olabilir.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.