tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.9.2014 08:50:05

‘İyi Tarım’ üzümleri hasat edildi

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan İyi Tarım Uygulaması ile Konya’da yetiştirilen üzümlerin ilk hasadı gerçekleştirildi. Hasat Şenliği olarak törenle yapılan üzüm hasadında, törene katılan yetkililer bağ ve bahçelerde incelemelerde bulunarak 84 üreticiyle 1018 dekar alanda gerçekleştirilen uygulama hakkında bilgi edindi. Şenliğin açılışında konuşan Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, “İyi Tarım Uygulaması yapılan bağlarda yaptığımız incelemelerde, üretirken kaliteyi gerçekleştirme adına neler yapılması gerektiğini bilir de buna göre hareket edilirse daha iyi sonuçlar alındığını gördük. Ben, üreticilerimizi bu uygulamaya ikna edip onlara bu eğitimi veren çalışan arkadaşlarımıza ve Türkiye’de bir ilk olan bu uygulamayı kabul eden üreticilerimize teşekkür ediyorum" dedi. KOP İdaresi İyi Tarım Uygulamaları Ekip Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Burada en önemli politikalardan biri, katma değeri yüksek ürünlere insanlarımızı yöneltmek, bu ürünlerle tanıştırmak ve bu ürünleri en iyi şekilde üretme ile pazarlamanın alt yapısını oluşturmak. KOP Bölge Kalkınma İdaresi’nin de bu bölgeler için planladığı husus da bu” ifadelerini kullandı. Konya Ticaret Borsası Meclis Üyesi Özkan Taşpınar ise, "İyi Tarım Uygulamaları’nın neticesinde bu yolla üretilmiş meyveden yiyen vatandaşımız memnun, üreten üreticimiz memnun, tüccarımız memnun, sanayicimiz memnun. Bundan dolayı İyi Tarım Uygulamaları ve organik tarımın artırılmasına yönelik çalışmaları destekliyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.