tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.8.2014 09:00:26

Kültür mantarına Rusya pazarı aranıyor

Türkiye’nin kültür mantarı ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan Antalya-Korkuteli, üretilen mantarları ihraç etmek için Rusya ve Bağımsız Devlet Topluluğu’nda (BDT) çalışma başlattı. Rusya’da tanıtımı yapılan kültür mantarının, ilerleyen aylarda Rusya’da Pazar potansiyelinin artacağı bildirildi. Korkuteli Kültür Mantarı Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Ölmez, ilçede kültür mantarının 3,4 TL’den satışa çıktığını söyledi. Ülkede üretilen mantarın yüzde 60'nı Korkuteli'nin karşıladığını belirten Ölmez, geri kalan yüzde 40'ını ise İzmit, Ankara ve İzmir'deki mantar depolarından karşılandığını ifade etti. Rusya ve BDT’ye mantar ihracatı için çalışmalar başlattıklarını söyleyen Ölmez, "Moskova ve St. Petersburg'a numuneler gönderdik. Ruslar, Korkuteli mantarının tadını beğendi. Önümüzdeki aylarda Rusya ve BDT’ye ihracat yapabiliriz. Hedefimiz Korkuteli mantarını dünya markası yapmak" dedi. Rusların sağlıklı beslenme adına kültür mantarı tüketimini faydalı gördüklerini belirten Ölmez, kültür mantarı tüketiminde Rusya'nın 2015 yılından itibaren iyi bir pazar olacağına inandıklarını kaydetti. Ölmez, bununda, talebe bağlı Korkuteli ilçesinde kültür mantarı üretiminin daha yaygınlaştıracağına inandıklarını ifade ederek, “Mantar üretiminde üreticinin belini Elektrik fiyatları büküyor. Korkuteli, Türkiye'de bir yıl içinde 4 defa üretim yapılan bir yer. Üreticinin tek isteği ise elektriği tarım kapsamında kullanabilmek” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.