tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.8.2014 11:33:20

Bir ağaçta 40 çeşit meyve

ABD’nin Syracuse Üniversitesi’nde Sanat Profesörü olan Sam Van Aken, aşılama yöntemiyle 40 çeşit meyve veren bir ağaç yetiştirdi. Sanatçı olduğunu vurgulayan Van Aken, farklı renklerde çiçeklere ve çeşitli meyvelere sahip bir ağaç ‘yaratma’ fikriyle böyle bir projeye başladığını belirtti. Eski ve yerli, ticari manada değersiz olan çekirdekli meyve çeşitlerini New York’ta bulmanın zor olduğunu söyleyen Van Aken, “Çoğu markette sadece birkaç çeşidi bulunuyor ve genelde Kaliforniya’da yetiştiriliyor.” dedi. New York Eyaleti Tarım Deney İstasyonu’na giden Van Aken, “3 dönümlük arsada her çeşit çekirdekli meyve vardı ve hepsinin tadı birbirinden güzeldi” diyerek, buradaki meyveleri gördükten sonra projenin amacının bu çeşitleri korumaya dönüştüğünü söyledi. Ülke çapında bulunan 16 ağaçta ağırlıklı olarak şeftali, erik, kayısı ve nektarin gibi antik ve doğal çekirdekli meyveler yetiştiren Van Aken’in hedefi ise bütün ABD’ye kendi yetiştirdiği rengarenk ağaçları dikmek.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.