tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.8.2014 11:33:20

Bir ağaçta 40 çeşit meyve

ABD’nin Syracuse Üniversitesi’nde Sanat Profesörü olan Sam Van Aken, aşılama yöntemiyle 40 çeşit meyve veren bir ağaç yetiştirdi. Sanatçı olduğunu vurgulayan Van Aken, farklı renklerde çiçeklere ve çeşitli meyvelere sahip bir ağaç ‘yaratma’ fikriyle böyle bir projeye başladığını belirtti. Eski ve yerli, ticari manada değersiz olan çekirdekli meyve çeşitlerini New York’ta bulmanın zor olduğunu söyleyen Van Aken, “Çoğu markette sadece birkaç çeşidi bulunuyor ve genelde Kaliforniya’da yetiştiriliyor.” dedi. New York Eyaleti Tarım Deney İstasyonu’na giden Van Aken, “3 dönümlük arsada her çeşit çekirdekli meyve vardı ve hepsinin tadı birbirinden güzeldi” diyerek, buradaki meyveleri gördükten sonra projenin amacının bu çeşitleri korumaya dönüştüğünü söyledi. Ülke çapında bulunan 16 ağaçta ağırlıklı olarak şeftali, erik, kayısı ve nektarin gibi antik ve doğal çekirdekli meyveler yetiştiren Van Aken’in hedefi ise bütün ABD’ye kendi yetiştirdiği rengarenk ağaçları dikmek.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.