tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.7.2014 08:59:27

Çöpten alternatif enerji

ABD’de geliştirilen yeni teknolojiyle, bir firmadan gelen çürümüş sebze ve karton gibi çöpler değerli hale getiriliyor. Santral Müdürü Randy Garett, “Çöp sahasına yollanacak çöpleri alıp, yarısını biyoyakıta dönüştürecek ve etanole çevirecek süreçten geçiriyoruz” diyor. ABD’deki enerji arzının yüzde 10’unu oluşturan etanolün neredeyse tamamı mısırdan üretiliyor. Bu durum, besin ve yakıt tüketimi arasında rekabet yarattığı ve besin fiyatlarını yükselttiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Bu yıl başka santrallerde de mısır koçanı, buğday sapı ve diğer bitkisel maddelerin selülozundan etanol üretilmesi planlanıyor. Bitkisel maddelerden üretilen enerji, fosil yakıtlara göre daha az sera gazı üretimine neden oluyor. Ancak selülozdan etanol üretiminin de zor bir çalışma olduğunu söyleyen Illinois Üniversitesi tarım ekonomisti Madhu Khanna, “Bu üretimi laboratuvarda gerçekleştirmeyi biliyoruz. Asıl sorun, bunu sürekli, düşük maliyetli ve büyük ölçekte gerçekleştirebilmek” diyor. Khanna, düşük maliyetli üretim gerçekleşse bile aynı zamanda üretilen etanolün tüketilmesi gerektiğini de belirtiyor ve ekliyor: “Yalnızca birkaç araç modelinde yüksek etanollü yakıt kullanılabiliyor. Bu araçların sayısı artmadıkça, çöpten üretilen yakıta talep de sınırlanmış olacak.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.