tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.6.2014 07:13:44

Ukrayna’dan Tuta gerekçesi

Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Ukrayna’ya gönderilen domateslerde Tuta absoluta ile ilgili haksız bildirim yapıldığını öne sürdü. Konuyla ilgili yapılan toplantıda, Tuta absoluta zararlısı ve Ukrayna gümrüğünde yaşanan sıkıntılar ele alındı. Özellikle sera sezonunun son dönemlerinde havanın ısınmasıyla birlikte sera üretim alanlarında Tuta Absoluta zararlısıyla ilgili bir takım sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Satıcı, “Yaş sebze ve meyve ihracatı konusunda başta Rusya olmak üzere Ukrayna ve diğer ülkelerden uzun zamandır ilaç kalıntısı konusunda almış olduğumuz herhangi bir bildirim yok. Yani, ilaç konusunu büyük oranda çözdük diyebiliriz. Dönem dönem sıkıntı yaşıyoruz ama bunlar çok minimum düzeyde kalıyor. Özellikle Ukrayna, bu dönemde kendi üretiminin başlamasını da göz önüne alarak bizim ürünlerimize bir takım haksız bildirimlerde bulunuyor. Bunu Tuta absoluta konusunda yapıyor. Bu tamamen tarife dışı bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Buradan özellikle Tarım Bakanlığı yetkililerine, Ukrayna kaynaklı bu bildirimlerin tamamen onların uygulamış olduğu tarife dışı engelden kaynaklandığını, ürünlerimizde problem olmadığını aktarmak istiyoruz” dedi. Türkiye genelinde domates ihracatında yüzde 5 oranında bir azalma olduğunu belirten Satıcı, “Hem arz da bir artış, hem de talepte bir azalma olunca ister istemez bu fiyatlara yansıyor. Fiyatlar geçen seneye göre yüzde 25-30 civarında düşük seyrediyor. Üreticinin maliyetlerinin de arttığını hesaba kattığınızda hakikaten çok iyi bir sezon geçirmiyoruz. Üretim artışı, alıcı ülkelerdeki bir takım belirsizlikler, kargaşalar ve de uygulamış oldukları bir takım engeller gibi sorunlarımız var. Bir de domates başta olmak üzere bazı sebze ve meyve ürünlerinde teşvik veriliyordu. Bu sene bu teşvik verilmediği için ister istemez ihracatçı üstünde bir fiyat baskısı oluştu” şeklinde konuştu.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.