tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2014 07:41:56

Gül Denizli’ye umut oldu

Denizli’nin Çardak ilçesinde Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan deneme gül dikimlerinin ilk hasadı yapıldı. Bin dekarlık bir alanda yapılan gül üretiminden iyi sonuç alınması, bölgede bulunan üreticilere de umut oldu. Denizli’de yapılan deneme dikimlerinin iyi sonuç verdiğini söyleyen Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, “Üreticimizin birim alandan daha fazla gelir elde etmesini sağlamak istiyoruz. Bölgenin ekonomisi için önemli olan gülden ilk veririmizi aldık. Bin dekarlık alanda ektiğimiz güllerimizin bugün ilk hasadını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 56 farklı kozmetik ürünü ve gıda ürünlerinde kullanılan güllerin daha da tanıtılmasını amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu. Dünyanın en büyük gül yağı üreticisi olan Türkiye’de üretimin büyük bir kısmı Isparta’da yapılıyor. Afyon, Burdur ve Denizli’de de son yıllarda büyük atılım yapıldı. Geçtiğimiz yıl yetkililere 270 ton gül suyu teslim eden 200 gül üreticisi, bunun karşılığında 980 bin TL aldı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.