tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.6.2014 08:12:19

Muğla’ya organik köy kuruluyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi çerçevesinde, Muğla’nın Çandır mahallesi organik köy olacak. Mahallede üretim yapan 47 üreticiyle başlatılan çalışmalar sonucunda, zeytin, nar, narenciye başta olmak üzere çeşitli tarım ürünlerinin organik üretimi planlanıyor. Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu belki Türkiye’de, Muğla’da ilk ve tek değil ama bulunduğu coğrafya ve entegre olabileceği diğer sektörler açısından son derece önem taşıyan bir proje” dedi ve projeyi başarıyla ulaştırmak istediklerini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici ise organik tarımın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaşmakta olduğunu belirtti. Türkiye’nin toplam organik üretim alanında son 10 yılda yaklaşık yüzde 800 artış olduğunun altını çizen Ekici, “2014 verilerine göre ilimizde 840 üretici 102 bin 521 dekar alanda 65 farklı organik ürün üretmektedir. Buna bağlı olarak müdürlüğümüzde de organik tarım çalışmalarına hız verilmiştir. Çandır Organik Köy projesi Bakanlığımızın ‘Organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü’ projesi içerisinde gerçekleştirdiği 4 projeden biridir” dedi. Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Başkanı Yücel Okutur da, Muğla’nın organik tarım için ideal bir şehir olduğunu belirterek, “Organik tarım yapmak çok güzel bir şey ama bir de bunun pazarlaması var. İkinci safha olan pazarlama çok önemli. Bunun pazarlamasını da düşündük. İnternet sitesini kuracağız ve internet üzerinden nereden talep gelirse paketleme yaparak göndereceğiz. Çevre ilçelerde de köy pazarları kuracağız. Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman’da belediye başkanlarımızla da görüştük. Onlar da bu konuda yardımcı olacaklarını söylediler. Pazarlama kısmını da bu şekilde halledeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.