tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.6.2014 07:49:49

Kuraklığa dayanıklı kavun ve domates geliştirildi

Bu yıl yağışların az olmasıyla birlikte etkisini daha çok hissettiren ve Türkiye’nin her bölgesindeki üreticiyi olumsuz etkileyen kuraklığa karşı dayanıklı domates ve kavun yetiştirildi. Türkiye Bilimsek ve Teknolojik Araştırma Enstitüsü’nün (TÜBİTAK) desteğiyle 2010 yılında başlayan Türkiye F1 Hibrit Sebze Çeşit ve Nitelikli Hat Geliştirme Projesi kapsamında yetiştirilen ürünlerin 1-2 yıl içinde piyasaya sunulması planlanıyor. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde (BATEM) Çukurova Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda kuraklığa dayanıklı domateste 8, kavunda ise 3 hat geliştirildi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.