tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.6.2014 08:12:45

Türkiye’nin ilk ‘Tıbbi Bitkiler Bahçesi’

Türkiye’nin ilk ve tek ‘Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ Zeytinburnu Belediyesi tarafından 14 bin metrekarelik bir alanda kuruldu. Bahçede, 800’den fazla tıbbi bitki türü yetiştiriliyor. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, doğal tedavi yöntemlerini araştırmak üzere kurulan bahçede, ekinezyadan oğul otuna, avokadodan kahveye kadar 800’den fazla tıbbi bitki türünün yetiştirildiği ve bahçede bir de sağlık araştırma merkezinin bulunduğu belirtildi. Türkiye’nin ‘doğal tohum bankası’ olarak da adlandırılan bahçede, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından klinik çalışmaları tamamlanmış ve etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmış 300 bitkiden 100’ü yetiştiriliyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, tropikal bölgelerde yetişen bitkiler için de bahçede özel bir sera kurduklarını söyleyerek, “Burada dünyanın dört bir yanından getirilmiş bitkileri yetiştiriyoruz” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.