tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.6.2014 14:06:11

Makine trafiği toprağı sıkıştırıyor

Tarım arazilerinde ekili toprağın yoğunluğu bitki gelişimini doğrudan etkiliyor. ABD’nin Mississippi Eyalet Üniversitesi’nden toprak uzmanı Larry Oldham, toprakta aşırı sıkışmanın, bitki köklerinin derinlere doğru uzanmasına engel olduğunu belirtiyor. “Bitki kökleri toprağın alt katmanlarında depolanan besin ve suya erişebilmek için aşağıya doğru büyümek ister” diyen Oldham, köklerin alt katmanlara doğru gelişememesi halinde bitkilerin yatay geliştiğine ve bu durumun da toprak hacmini kısıtladığına dikkat çekiyor. Minimum trafik, minimum işleme “Tarım makinelerinin yoğun faaliyetleri, toprak sıkışmasını şiddetli ve kalıcı hale getirebilir. Buna karşı gerektiğinde toprak işleme aletleri kullanılmalı” diyen agronomist Ernie Flint ise, “Ancak üreticiler genelde toprağı alışkanlıktan işliyor. Öncelikle gerçekten sıkışma olup olmadığı test edilmeli. En doğru felsefe ise ‘minimum makine trafiği, minimum toprak işleme’ olmalı” yorumunu yapıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.