tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.6.2014 14:06:11

Makine trafiği toprağı sıkıştırıyor

Tarım arazilerinde ekili toprağın yoğunluğu bitki gelişimini doğrudan etkiliyor. ABD’nin Mississippi Eyalet Üniversitesi’nden toprak uzmanı Larry Oldham, toprakta aşırı sıkışmanın, bitki köklerinin derinlere doğru uzanmasına engel olduğunu belirtiyor. “Bitki kökleri toprağın alt katmanlarında depolanan besin ve suya erişebilmek için aşağıya doğru büyümek ister” diyen Oldham, köklerin alt katmanlara doğru gelişememesi halinde bitkilerin yatay geliştiğine ve bu durumun da toprak hacmini kısıtladığına dikkat çekiyor. Minimum trafik, minimum işleme “Tarım makinelerinin yoğun faaliyetleri, toprak sıkışmasını şiddetli ve kalıcı hale getirebilir. Buna karşı gerektiğinde toprak işleme aletleri kullanılmalı” diyen agronomist Ernie Flint ise, “Ancak üreticiler genelde toprağı alışkanlıktan işliyor. Öncelikle gerçekten sıkışma olup olmadığı test edilmeli. En doğru felsefe ise ‘minimum makine trafiği, minimum toprak işleme’ olmalı” yorumunu yapıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.