tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.5.2014 11:40:52

Mısır üreticisine 5 önemli tavsiye

ABD'nin Ohio Eyalet Üniversitesi’nde toprak bilimci olan Peter Thomison, mısır üretiminde maksimum kazanç sağlayabilmeleri için üreticilere 5 tavsiyede buluyor. Thomison, iklimsel koşullar beklenmedik sonuçlar yaratmadığı sürece bu önerilerin üreticilere fayda getireceğini vurguluyor. İşte Thomison’un mısır üreticilerine tavsiyeleri: Islak toprakları işlemekten ve üretim yapmaktan kaçının! Kısa süreli gecikme ve ertelemeler belki üretimde düşüşe yol açabilir; ama toprağın çamurlanmasının etkileri yıllarca sürebilir. Ekim öncesi besin alternatiflerini göz önünde bulundurun! Mısırda olası hasar riskimi minimuma indirmek ve fide büyümesini teşvik etmek için bitki besinlerinden mutlaka yararlanın. Toprak işleme ve tarla hazırlıklarınızı gözden geçirin! Toprak işlemesiz tarım bazen mısır üretimi için en uygun seçenektir. Geçen yıldan kalan izleri düzeltmek toprak hazırlığı için yeterli. Hibrit tohumlara mevsim atlatmayın! Hibrit tohumların büyüme mevsiminden sonuna kadar yararlanmalarına izin verin. Tohumların geç ekimi verim kaybına yol açabilir. Tohum popülasyonunu ihmal etmeyin! Her alanın verim potansiyeli için en uygun ekim oranlarını bulun. Erken ekimde ideal hasat popülasyonu için önerilen ekim oranı yüzde 10’un üzerindedir.   Kaynak: Succesful Farming  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.