tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.5.2014 08:45:23

Çin tipi seradan ilk ürün alındı

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın Antalya’da görev yaparken Çin’i ziyareti sırasında gördüğü ve Erzurum’da benzerini kurduğu Çin tipi seralardan ilk ürünler alındı. Altıparmak, “Çin’in Shandong eyaletinde tarım fuarına katıldığımda, Çin tipi seralar dikkatimi çekti. Kışın etrafta kar olmasına rağmen serada ürün yetiştirildiğini gördüm. Çin işi seranın içinde ne bir ısıtıcı ne de soğutucu var. Hem de dışarda kar olmasına rağmen. Çok teknolojik değil, ekonomik ve kerpiçten yapılmış. Sadece güney cephesi açık. Güneş gittikten sonra üzerine hasırdan çadır indiriliyor. Antalya’da yapılamayacağı için ben de Erzurum’da uygulanmasını istedim” şeklinde konuştu. Çin tipi seranın 4 ay önce kurulduğunu söyleyen Uzundereli Fatma Canbaş, yaklaşık 125 metrekarelik serada deneme olarak salatalık, çilek, biber ve domates ürettiklerini ve hepsinin sağlıklı bir şekilde ürün verdiğini belirtti ve “İlk deneme olduğu için farklı çeşitler yetiştirdik. Salatalık çok çabuk ürün verdiği için iyi sonuç aldık. Kışın yeşillik üretilip satışa sunulabilir" yorumunda bulundu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Kürşad Yıldız ise, Uzundere’de hayvancılığın yapıldığı yerlerdeki ahır veya evlerin güney duvarlarına Çin tipi seraların düşük maliyetle kurulabileceğini söyledi. Çin’de seraların hayvan ısısı ve metan gazıyla ısıtıldığını söyleyen Yıldız, bu seralar sayesinde üretim sezonunun 4 ay uzayabileceğini ifade etti ve ekledi: “Çin tipi seranın üç tarafı ateş tuğlası ile kaplı. Güneşli havalarda ısı yalıtım malzemeleri açılarak bitkilerin güneş alması sağlanıyor. Güneş kaybolduğu zaman bu malzeme kapatılarak ısı korunuyor. Bu seralarda üretim yıl boyu sağlandığı için proje üreticilere ekonomik katkı sağlayacak. Ayrıca tahta, kerpiç, sera naylonu ve hasır kullanılırsa maliyet daha da düşürülür.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.