tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.5.2014 08:45:23

Çin tipi seradan ilk ürün alındı

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın Antalya’da görev yaparken Çin’i ziyareti sırasında gördüğü ve Erzurum’da benzerini kurduğu Çin tipi seralardan ilk ürünler alındı. Altıparmak, “Çin’in Shandong eyaletinde tarım fuarına katıldığımda, Çin tipi seralar dikkatimi çekti. Kışın etrafta kar olmasına rağmen serada ürün yetiştirildiğini gördüm. Çin işi seranın içinde ne bir ısıtıcı ne de soğutucu var. Hem de dışarda kar olmasına rağmen. Çok teknolojik değil, ekonomik ve kerpiçten yapılmış. Sadece güney cephesi açık. Güneş gittikten sonra üzerine hasırdan çadır indiriliyor. Antalya’da yapılamayacağı için ben de Erzurum’da uygulanmasını istedim” şeklinde konuştu. Çin tipi seranın 4 ay önce kurulduğunu söyleyen Uzundereli Fatma Canbaş, yaklaşık 125 metrekarelik serada deneme olarak salatalık, çilek, biber ve domates ürettiklerini ve hepsinin sağlıklı bir şekilde ürün verdiğini belirtti ve “İlk deneme olduğu için farklı çeşitler yetiştirdik. Salatalık çok çabuk ürün verdiği için iyi sonuç aldık. Kışın yeşillik üretilip satışa sunulabilir" yorumunda bulundu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Kürşad Yıldız ise, Uzundere’de hayvancılığın yapıldığı yerlerdeki ahır veya evlerin güney duvarlarına Çin tipi seraların düşük maliyetle kurulabileceğini söyledi. Çin’de seraların hayvan ısısı ve metan gazıyla ısıtıldığını söyleyen Yıldız, bu seralar sayesinde üretim sezonunun 4 ay uzayabileceğini ifade etti ve ekledi: “Çin tipi seranın üç tarafı ateş tuğlası ile kaplı. Güneşli havalarda ısı yalıtım malzemeleri açılarak bitkilerin güneş alması sağlanıyor. Güneş kaybolduğu zaman bu malzeme kapatılarak ısı korunuyor. Bu seralarda üretim yıl boyu sağlandığı için proje üreticilere ekonomik katkı sağlayacak. Ayrıca tahta, kerpiç, sera naylonu ve hasır kullanılırsa maliyet daha da düşürülür.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.