tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2014 11:49:10

Geleceğin meyvesi Jackfruit

Dünya tarımının yeni alternatifi meyvesi Jackfruit bugünlerde çok konuşuluyor. Güney Asya’da yaygın olarak yetiştirilen Jackfruit aslında büyük boyutu ve kötü kokusuyla ün yapmış bir meyve. Ancak yedek ürün olarak yakın gelecekte değerinin hızla artması bekleniyor. Bazı pazarlarda şimdiden alanın genişletmeye başlayan Jackfruit, yüksek besin değerleri ve doyuruculuğu ile alternatif ürünler arasında dikkati çekiyor. 45 kg’ye kadar çıkabilen ağırlığıyla Jackfruit’in danelerinden 10-12 tane yenilmesi bile günün geri kalanında tok dolaşmayı sağlıyor! Meyvenin üretici açısından avantajı zararlı, hastalık ve kuraklığa dayanıklı olması. Kaynak: The Guardian

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.