tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.5.2014 07:31:34

Çeltikte hedef suya bağlı

Türkiye’nin çeltik üretiminde bu yıl 960 bin ton üretim hedeflendiği ama bu miktara ulaşmak için su sıkıntısının aşılması gerektiği belirtildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dr. İsmail Sezer, geçen yıl çeltik fiyatlarındaki artışın bu yıl çeltik ekimini arttırdığını belirtti ve “Kuraklıktan dolayı oluşan su sorunu çözüldüğü takdirde üretimde önemli artış yaşanabilecek” dedi. Türkiye’nin 2002 yılındaki 350 bin ton çeltik üretiminin 2011 yılında yüzde 170 artarak 900 bin tona çıktığını vurgulayan Sezer, bu yıl üretimin 960 bin ton seviyelerine çıkmasını beklediklerini söyledi. Sezer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan teşvik ve bilinçli tarım uygulamalarıyla Türkiye’de çeltik üretiminin önemli derecede artış gösterdiğine dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Dünyada çeltik üretimi gerçekleştiren ülkeler üretimlerini son 10 yıl içinde yüzde 10 ila 30 oranında arttırdı. Türkiye’de de önemli derecede artış sağlandı. Ülkemizde son 10 yılda çeltik ekim alanları genişledi. Özellikle lazerli tesviye aletlerinin tarıma girmesiyle dekardan alınan verim arttı. Bu yıl çeltikte iyi bir taban fiyat beklentisi üreticileri çeltik üretimine yöneltti ancak kuraklıktan dolayı bazı yörelerde su sıkıntısı gündemde. Eğer bu sorun çözülürse üretimimizde ciddi oranda artış bekliyoruz.” Türkiye’de çeltik üretiminin geçmişe göre daha profesyonel ve teknolojik imkanlarla yapıldığını vurgulayan Sezer, “Türkiye’nin tüm bölgelerinde çeltik yetiştirilebiliyor. En fazla ekim yapılan bölgelerin başında Karadeniz ve Marmara geliyor. Ülkemizin yıllık pirinç tüketimi 500-580 bin ton arasında. Bu miktar yaklaşık yüzde 60 randımanla 850-900 bin ton çeltiğe eşittir. Yani çeltik üretimimiz, tüketimimizi karşılıyor. 10 yıl önce pirinçte yeterlilik derecesi yüzde 35 iken bugün bu oran yüzde 93’e yükseldi” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.