tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.5.2014 12:06:52

Küresel ısınma tarım ürünlerini bozuyor

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından Nature dergisinde yayınlanan makalede, atmosferde artan karbondioksit gazının, buğday ve benzeri diğer kabuklu tarım ürünlerindeki demir, çinko ve protein miktarlarını azalttığı belirtildi. Bilim insanları iklim değişiminde bu gelişmenin sağlığa zarar veren en büyük tehlike olduğuna dikkat çekiyor. Harvard Üniversitesi’nden Samuel Myers önderliğinde araştırma yapan bir grup, ABD’nin Massachusetts eyaletinde 7 alanda, Avustralya ve Japonya’da uzun yıllar incelemeler yaptı. Yapılan incelemelerde, karbondioksit değerlerinin yükseldiği belirlenen bölgelerdeki buğday, pirinç, soya, mısır, darı ve bezelyedeki besin değerleri ölçüldü. İnceleme sonucunda yapılan kontrollerde, buğdaydaki çinko miktarının yüzde 9,3 oranında, demir miktarının ise 5,1 oranında azaldığı saptandı. Aynı zamanda pirinç, soya ve bezelyedeki besin değerlerinin de düştüğü gözlendi. Protein oranları da buğdayda yüzde 6,3 oranında, pirinçte ise 7,8 oranında azaldı. Darı ve mısırın ise karbondioksit artışından etkilenmediği görüldü. Besin değeri düşen tarım ürünlerinde, bu düşüşün nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinmiyor. Dünya genelinde araştırmacıların açıklamalarına göre, 2 milyar insan çinko ve demir eksikliğinden dolayı sağlık problemleri yaşıyor. Bilim insanları, iklim değişikliğinin gıda ürünleri üzerindeki olumsuz etkisine karşı, dirençli başka tür bitki çeşitleri üretmek gerektiğini belirtiyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.