tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.5.2014 07:15:33

Üreticinin borcu erteleniyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kuraklık ve don gibi doğal afetlerden olumsuz etkilenen üreticilerin kooperatiflere ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının 1 yıl süreyle erteleneceğini açıkladı. Karara göre borç ertelemesinden, ülke genelinde meydana gelen doğal afetlerden ürünleri, tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine kayıtlı üreticiler yararlanacak. Borç ertelemelerinde Hasar Tespit Komisyonu’nun kararının olması gerekecek. Komisyon kararları oy çokluğuyla alacak ve üreticilerin borçlarının ertelenebilmesi için zarar oranının en az yüzde 30 olması gerekecek. 69 şehirde 17,6 milyon dekar alanda üretim yapan 900 bin üreticinin borçlarının erteleneceğini söyleyen Eker, tahminlerine göre üreticilerin tarımsal kredi bakiyesinin 6,5 milyar TL civarında olduğunu açıkladı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.