tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.5.2014 07:10:41

Tuta absoluta geri döndü!

Türkiye’de ilk defa 2009 yılında Antalya’da rastlanan domates zararlısı Tuta absoluta yeniden ortaya çıktı. Daha önce tarlasera tarafından birçok kez haberi yapılan Tuta absoluta, özellikle domates üreticilerinin korkulu rüyası. Kimyasal yöntemlerle başa çıkılamayan zararlıyı kontrol altına almak için feromon tuzağı, erkek kelebeklerin avı gibi biyolojik yöntemler uygulanacak. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır konuyla ilgili açıklama yaparak, üreticinin en önemli sorunu haline gelen Tuta absoluta'nın sıcak havada çok daha hızlı ürediğini söyledi. Zararlının artık Türkiye’ye yerleşmiş durumda olduğunu ve tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olamayacağını belirten Akdeniz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Fatih Dağlı, “Mücadele önlemlerinin alınması lazım. Zaman zaman ihracatta sıkıntılar yaşanıyor. Karantina kanunu gereği bizim tutalı ürün göndermememiz ve almamamız gerekiyor” dedi. Zirai Karantina Müdürlüğü’nden İnspektör Necdet Kandemir ise, bu yıl domateste tutanın hiç kaybolmadığını belirterek, “Kış mevsiminin ılıman geçmesi Tuta absoluta'nın seviyesini azaltmadı. İhracat için yapılan kontrollerde her gün tutalı ürün bulduk. Bu durumda ihracata izin vermiyoruz. Tuta Rusya ve hemen hemen tüm ülkelerin karantina listesinde” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Bitki Koruma Şube Müdürü Mehmet Şen, “Havaların ısınmasıyla birlikte kelebek çıkışlarını takip ediyoruz. Bu kelebeklerin domates üzerine yumurta bırakmadan neler yapılması gerektiği yönünde üretici eğilimleri sürüyor. Dünyada bu zararlıya karşı mücadele var ama kimse yok edemiyor” dedi. Tek başına kimyasal ilaçla mücadelenin yeterli olmadığı ve son çare olarak önerildiğinin altını çizen Şen, entegre mücadelenin sürmesi gerektiğini, aksi takdirde yarının çok geç olabileceğini belirtti. Benzer haberler: http://www.tarlasera.com/tutaya-biyolojik-mudahale/ http://www.tarlasera.com/domateste-tuta-kelebegiyle-mucadele/

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.