tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2014 07:35:35

Bitkiler birbirini uyarıyor

Japon bilim insanları, Amerikan Akademi ve Bilimler Dergisi PNAS’de kaleme aldıkları bir makalede, domates, tütün ve mısır gibi bitkilerin kendilerine zarar veren böceklere karşı birbirlerini uyardıklarını bildirdi. Yapılan araştırma sonucunda, bitkilerin haşerata karşı diğerinin hazırlanmasını sağlayacak bir savunma maddesinin ön aşamasını hazırladıkları gözlemlendi. Daha önce bitkiler üzerinde yapılan araştırmalarda, bazı bitkilerin zararlı böceklerin saldırılarına karşı uçucu bir kimyasal salgıladıkları ve bu salgı sayesinde aynı cins diğer bitkilerin daha kuvvetli korunma maddeleri salgıladıkları belirlenmişti. Fakat araştırmacılar bu olayın nasıl gerçekleştiğini şimdiye kadar açıklayamamıştı. Yamaguchi Üniversitesi’nde Japon araştırmacı Kenji Matsui önderliğinde yapılan testlerde, izole edilmiş ve hava akımları kontrol altında tutulan bir mekanda domates bitkileri incelendi. Japonya’da Asyalı pamuk kurdu adı verilen ve domates bitkisini yiyerek imha eden spodoptera litura isimli larvayı inceleyen araştırmacılar, larva tarafından saldırıya uğrayan bitkilerdeki (z) -3- Hexenyl-Vicianosid (HexVic) adı verilen kimyasal türünün büyük oranda arttığını saptadı. HexVic isimli madde, asya kurdu adı verilen larvanın büyümesini engelliyor. Ayrıca hava akımında yapılan incelemede de bu maddenin aslını teşkil eden (z)-3- Hexenol bulundu. Hexenol, haşerata karşı daha etkili olan HexVic’in üretilmesi için gereken ilk madde. Deney sonucunda, domates bitkisinin yalnızca kimyasal uyarı yapmadığı, aynı zamanda diğer bitkilerin ihtiyaç duyduğu daha etkili kimyasal maddenin üretimi için gerekli olan temel maddeyi de salgıladığı ifade edildi. Araştırmacılar, uyarıcı sinyalleri tütün ve mısır gibi başka bitkilerde de tespit ettiler. Hem mısır hem de tütün bitkisi, zararlı böceklerin saldırıları karşısında kimyasal bir madde salgılıyor. Hava akımı ile birlikte bu madde, henüz saldırıya uğramamış diğer bitkilere ulaşarak onları uyarıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.