tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.4.2014 07:05:33

Zeytinyağı üretiliyor ama tüketilmiyor

Türkiye’de son yıllarda zeytin ağaçları yüzde 60, zeytin ve zeytinyağı üretimi ise yüzde 300 arttı. Fakat artan üretim tüketime yansımadı. Akdeniz ülkelerinde kişi başına yıllık zeytinyağı tüketimi 15 litre olmasına rağmen Türkiye’de bu miktar 2 litrenin altında kalıyor. İzmir’de Şifa Üniversitesi ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu işbirliğiyle Zeytinyağı ve Sağlık Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Necdet Kaplan zeytine ve zeytinyağına bütün dünyada ilginin giderek arttığını söyledi. Türkiye’de zeytincilik devrimi yaşandığını ifade eden Kaplan, son dönemde her yıl -10 milyon arası yeni fidan dikildiğini belirtti. Kaplan, Türkiye’nin zeytin üretiminde dünya ikincisi, yağlık zeytin ve zeytinyağı üretiminde ise dünya dördüncüsü olduğunu belirterek, zeytin üretiminin son 10 yılda yüzde 35, zeytin ağacı sayısının yüzde 60, toplam zeytin üretiminin ise yüzde 300 oranında arttığını ve böylece üretimin 600 bin tondan 1 milyon 820 bin tona çıktığını söyledi: “Zeytinyağı üretiminde de yüzde 300 artış sağlanmış, Türkiye ilk defa geçen yıl ihracat rekoru kırmıştır.” Zeytin üreticisi olan diğer ülkelerde ortalama tüketimin 15 kilogram olmasına rağmen Türkiye’de kişi başı tüketimin 1,5-2 kilogramda kaldığını söyledi ve bu konunun üzerinde durulması gerektiğine değindi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.