tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.4.2014 07:05:33

Zeytinyağı üretiliyor ama tüketilmiyor

Türkiye’de son yıllarda zeytin ağaçları yüzde 60, zeytin ve zeytinyağı üretimi ise yüzde 300 arttı. Fakat artan üretim tüketime yansımadı. Akdeniz ülkelerinde kişi başına yıllık zeytinyağı tüketimi 15 litre olmasına rağmen Türkiye’de bu miktar 2 litrenin altında kalıyor. İzmir’de Şifa Üniversitesi ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu işbirliğiyle Zeytinyağı ve Sağlık Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Necdet Kaplan zeytine ve zeytinyağına bütün dünyada ilginin giderek arttığını söyledi. Türkiye’de zeytincilik devrimi yaşandığını ifade eden Kaplan, son dönemde her yıl -10 milyon arası yeni fidan dikildiğini belirtti. Kaplan, Türkiye’nin zeytin üretiminde dünya ikincisi, yağlık zeytin ve zeytinyağı üretiminde ise dünya dördüncüsü olduğunu belirterek, zeytin üretiminin son 10 yılda yüzde 35, zeytin ağacı sayısının yüzde 60, toplam zeytin üretiminin ise yüzde 300 oranında arttığını ve böylece üretimin 600 bin tondan 1 milyon 820 bin tona çıktığını söyledi: “Zeytinyağı üretiminde de yüzde 300 artış sağlanmış, Türkiye ilk defa geçen yıl ihracat rekoru kırmıştır.” Zeytin üreticisi olan diğer ülkelerde ortalama tüketimin 15 kilogram olmasına rağmen Türkiye’de kişi başı tüketimin 1,5-2 kilogramda kaldığını söyledi ve bu konunun üzerinde durulması gerektiğine değindi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.