tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2014 09:58:36

7 üründe tarihi rekolte

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan verimlilik çalışmaları olumlu sonuç verdi. 7 üründe tarihin en yüksek rakamlarına ulaşıldı. 2013 yılında Türkiye’de bitkisel üretimde sağlana artış ile buğday, mısır, çeltik, ayçiçeği, muz, kivi ve turunçgil rekoltesinde daha önce görülmemiş veriler kaydedildi. Buğday üretimi 2013 yılında 22 milyon 50 bin tona, mısır üretimi 5 milyon 900 bin tona, çeltik üretimi 99 bin tona çıktı. Ayçiçek üretimi ise son 5 yıla oranla yüzde 50 artış göstererek 1 milyon 523 bin tona yükseldi. Kivi ve turunçgil üretiminde de artış sağlanırken, 2013 yılında muz üretimi 216 bin tona yükseldi. Sonradan adapte edilerek geliştirilen meyve türlerinden biri olan muzun ithalatı 235 bin ton olarak kaydedildi. Üretim rekorlarının yanı sıra 2013 yılında bir önceki yıla göre tarla ürünlerinde yüzde 8,1 oranında, meyve üretiminde ise yüzde 1 oranında artış gerçekleşti.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.