tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2014 09:58:36

7 üründe tarihi rekolte

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan verimlilik çalışmaları olumlu sonuç verdi. 7 üründe tarihin en yüksek rakamlarına ulaşıldı. 2013 yılında Türkiye’de bitkisel üretimde sağlana artış ile buğday, mısır, çeltik, ayçiçeği, muz, kivi ve turunçgil rekoltesinde daha önce görülmemiş veriler kaydedildi. Buğday üretimi 2013 yılında 22 milyon 50 bin tona, mısır üretimi 5 milyon 900 bin tona, çeltik üretimi 99 bin tona çıktı. Ayçiçek üretimi ise son 5 yıla oranla yüzde 50 artış göstererek 1 milyon 523 bin tona yükseldi. Kivi ve turunçgil üretiminde de artış sağlanırken, 2013 yılında muz üretimi 216 bin tona yükseldi. Sonradan adapte edilerek geliştirilen meyve türlerinden biri olan muzun ithalatı 235 bin ton olarak kaydedildi. Üretim rekorlarının yanı sıra 2013 yılında bir önceki yıla göre tarla ürünlerinde yüzde 8,1 oranında, meyve üretiminde ise yüzde 1 oranında artış gerçekleşti.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.