tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.4.2014 08:56:43

Sakız üretimine başlanıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Sakız Ağacı Eylem Planı kapsamında sakız ormanları kuruluyor. Çeşme Yarımadası’nda kurulacak orman projesi 2014-2019 yıllarını kapsayacak. 2008 yılından bugüne kadar yapılan aşılama çalışmaları sonucu, 3 bin civarında tutan sakız aşısı tespit edildi. İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle kurulan 3 yaşına gelen 13 dönümlük sakızlığın, 2015 yılında bakımları yapılıp çizilerek sakız üretimine başlanabileceği düşünülüyor. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Orman İdaresi ve Planlama Şube Müdürlüğü’nde görevli Orman Yüksek Mühendisi Nadire Albayrak Bakmaz, Türkiye’de Rumlardan kalan yaşlı ağaçlar olduğunu ve birkaç yüz ağaçtan oluşan sakızlıklar ile aşılama sahasındaki sakızlıklardan damla sakızı üretiminin sembolik olarak yapılabileceğini söyledi. Var olan sakızlıklardan 100-150 kg kadar damla sakızı üretilebileceğini söyleyen Bakmaz, bu miktarın ithalatın yalnızca yüzde 1’ini karşılayacağını belirtti. Toptan satış fiyatının 500 TL civarında olduğu düşünülürse 50-75 bin arasında bir değer oluşacağını ve sakızın işlenmesi ile yüksek katma değer oluşacağını ifade eden Bakmaz şunları söyledi: “Ürün elde edilmesi 5-6 yıl sonra başlar. Optimal seviyede ürün alımı 10-12 yılda gerçekleşir. Bu nedenle ülkemizde de Sakız Adası’ndaki gibi birlik kurulması şart. Toplam yıllık gelirin 120-200 milyon Euro civarında değiştiği Sakız Adası’nda yasal bir birlik ve özel yasalar ile sakız ticareti eskiden beri yönetiliyor. Sakız ağacı yetiştiriciliği diğer bitki türleri gibi, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destekleme kapsamına alınmalı.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.