tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.4.2014 07:59:23

Turfanda karpuz fırtınadan etkilendi

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yaşanan fırtına, turfanda karpuz tarlalarını büyük zarara uğrattı ve erkenci karpuzun bu yıl piyasaya sürülmesini tehlikeye düşürdü. Tarsus’un bazı mahallelerinde turfanda karpuz yetiştiren üreticiler, emeklerini alamamanın endişesini duyuyor. Fırtına yüzünden, yaklaşık 10 bin dekar alana ekilen karpuz, fasulye ve kabak gibi fideler, yapraklarının yanması sonucu ürün veremeyecek duruma geldi. Tarsuslu üreticiler sabah gördükleri manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını ve devletten yardım beklediklerini söyledi. Fırtınadan dolayı tarlası zarar göre bir üretici “9 dönümlük ekili karpuz alanından eser kalmadı. Bu yıl tüketiciler karpuzu biraz geç yiyecek” dedi. Fırtınada sebebiyle yanıp kavrulan karpuz fidelerini söküp yeniden ekeceklerini söyleyen üretici, bunun erkenci denilen ürün hasadını ortadan kaldıracağını belirtti ve “Ekili alanlarımızın çoğu sigortalı ancak yine de TARSİM yetkililerinin zararımızı nasıl yorumlayacaklarını merakla bekliyoruz” dedi. Fırtınadan tarlası etkilenen bir diğer üretici de, böyle verimli topraklarda kimi zaman doğal afetlerle karşı karşıya kalabildiklerini söyledi ve şunları ekledi: “Fırtına maalesef belimizi büktü. Binbir emek verip yetiştirdiğimiz karpuz fidelerimiz bir gecede fırtına sonrasında mahvoldu. Bölgemizde ekili olan karpuzun yüzde 90’ı telef oldu.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.