tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.4.2014 12:34:52

2013’te tarım yüzde 3,1 büyüdü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada; tarım, orman ve balıkçılık sektörünün 2013 yılını 3,1 reel büyümeyle tamamladığını söyledi ve tarımsal hasılatın 115,9 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Türkiye’de tarım, ormancılık ve balıkçılığın 2013 yılının ilk çeyreğinde (Ocak, Şubat, Mart) yüzde 4,7; ikinci çeyreğinde (Nisan, Mayıs, Haziran) yüzde 4,7; üçüncü çeyreğinde (Temmuz, Ağustos, Eylül) yüzde 2,8 ve son çeyreğinde de yüzde 0,9 büyüdüğünü söyleyen Bayraktar, yılın tamamında ise yüzde 3,1’lik büyüme olduğunu ifade etti. Tarımın büyüme hızı sayesinde diğer sektörleri geride bıraktığını vurgulayan Bayraktar; tarım sektörünün yüzde 7,9 olan cari fiyatlarla 2012 yılında toplam gayrisafi milli hasıla (GSMH) içindeki payının 2013 yılında yüzde 7,4’e indiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Sabit fiyatlarla tarım, 2012 yılında yüzde 9,3 pay alıyordu. Bu rakam 2013 yılında yüzde 9,2’ye indi. Sabit rakamlar, 1998 yılı fiyatlarını baz alıyor. Bu durum tarımda milli gelire baz alınan fiyatların 1998-2013 döneminde diğer sektörlerdeki fiyat artışlarının arkasında kaldığını gösteriyor. Bundan dolayı, sektörün toplam GSHM içindeki payı reelde 9,2 iken, cari fiyatlarda yüzde 7,4 oluyor.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.