tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.3.2014 08:03:14

Kayısıda monilya tehlikesi

Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Kaygusuz, üreticileri, kayısı ağaçlarında görülen monilya hastalığına karşı uyardı ve hastalıkla mücadele zamanının geldiğini söyledi. Başta kayısı olmak üzere diğer sert çekirdekli meyve ağaçlarına zarar veren monilya hastalığı ile ilgili bilgi veren Kaygusuz, bol yağışın olduğu yıllarda yüzde 100’e yakın zarar görülebileceğini ifade etti. Kaygusuz, asıl zararın çiçeklerde olduğuna, daha sonra ilerleyerek sürgün ve meyveyi de hastalandırdığına değindi. Hastalanan çiçeklerin bir iki gün içinde sararıp solduğunu ve don zararı gibi bir görünüm aldığını söyleyen Kaygusuz, “Bu çiçekler uzun süre dalda asılı kalırlar. Hastalık ile mücadelede kültürel önlem olarak kurumuş dalların kesilip yakılması yüzde 50 başarı sağlar. Kimyasal mücadele için çiçekler önce yüzde 5-10 oranında açtığında, sonra da yüzde 90-100 oranında açtığında olmak üzere 2 defa fungusitlerden biri ile ilaçlanmalıdır” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.