tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.3.2014 08:03:14

Kayısıda monilya tehlikesi

Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Kaygusuz, üreticileri, kayısı ağaçlarında görülen monilya hastalığına karşı uyardı ve hastalıkla mücadele zamanının geldiğini söyledi. Başta kayısı olmak üzere diğer sert çekirdekli meyve ağaçlarına zarar veren monilya hastalığı ile ilgili bilgi veren Kaygusuz, bol yağışın olduğu yıllarda yüzde 100’e yakın zarar görülebileceğini ifade etti. Kaygusuz, asıl zararın çiçeklerde olduğuna, daha sonra ilerleyerek sürgün ve meyveyi de hastalandırdığına değindi. Hastalanan çiçeklerin bir iki gün içinde sararıp solduğunu ve don zararı gibi bir görünüm aldığını söyleyen Kaygusuz, “Bu çiçekler uzun süre dalda asılı kalırlar. Hastalık ile mücadelede kültürel önlem olarak kurumuş dalların kesilip yakılması yüzde 50 başarı sağlar. Kimyasal mücadele için çiçekler önce yüzde 5-10 oranında açtığında, sonra da yüzde 90-100 oranında açtığında olmak üzere 2 defa fungusitlerden biri ile ilaçlanmalıdır” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.