tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.3.2014 08:45:31

Fındıkta tek dal sistemi

Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden olan fındıkta, kaliteyi ve verimi artırmak için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Trabzon Ticaret Borsası’nın koordinatörlüğünde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” kapsamında, fındık üretiminde alışılmış ocak sisteminin dışına çıkılıyor. Proje kapsamında oluşturulan örnek bahçelerde iki, sıralı ve tek dal sistemi şeklinde dikim yapılıyor ve üretilen verim ve kalitesi yüksek yeni türler, Fındık Araştırma İstasyonu’nda deneme dikimine tabi tutuluyor. 2013 yılının sonunda başlayan proje, 2018 yılına kadar sürecek. İtalya, İspanya ve ABD gibi ülkelerde yapılan tek ağaç sisteminin, Türkiye’de de verim ve kaliteyi artırması bekleniyor. Şu an 10 olan örnek bahçe sayısının önümüzdeki yıl artırılması planlanıyor. Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, fındık bahçelerinin yaşlanmasının da etkisiyle dönümde verimin 80-90 kiloya kadar düştüğünü vurgulayarak, hedeflerinin dönümde verimi 200 kilogramın üzerine çıkarmak olduğunu söyledi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.