tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2014 08:13:59

150 yıl sonra yeniden “Maniye”

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, yaklaşık 150 yıldır üretilmeyen “Maniye” isimli yerli domates yeniden yetiştirilmeye başlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, domatesin tohumunu yıllardır saklayan bir köylü olduğunu ve tohumları ondan aldıklarını söyledi. Safranbolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKKA) sağlanan kredi ile 9 köyde 45 üretici tarafından 100 dekar alanda domatesin üretimine başlandı. Lezzeti nedeniyle domatesin ününün ilçe dışına da taştığını söyleyen Ayvalık, “Yok olmuş bir kültürümüzü tohumlarından yeniden yaşatmanın mutluluğunu duyuyoruz. İnanıyorum ki bu domates, ilerde ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlayacak” dedi. “Damak Tadı Dinmeyen Lezzet Maniye” adlı projeyle maniye yetiştirmeye başlayan üretici Recep Kartal ise domatesin adını ve lezzetini eskiden beri duyduğunu, yapılan çağrı üzerine tohumları ekerek üretime başladığını ve hasat zamanını beklediğini aktardı.

Yorumlar
  • Soner sizgen

    Maniye domates tohumunu nereden temin edebiliriz

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.