tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.3.2014 08:35:27

Kesme gül üretimi artıyor

Sektörde ihtiyacın çoğu zaman Kolombiya, Kenya, Hindistan ve Hollanda gibi yabancı ülkelerden karşılandığı kesme gülde, Türkiye’deki üretim de yaygınlaşmaya başladı. Özellikle Karadeniz Bölgesi’ndeki iklimin elverişli olması, bu bölgede üretimin artmasını sağladı. Ordu’da yeni bir kesme gül bitkisi serasının açılışı yapıldı. Açılışta konuşan sera sahibi Hacı Acar, sera süs bitkilerinde öncülük yaptıklarını ve bölgelerinde bu işin artmasını istediklerini söyledi. Ordu Süs Bitkileri Üreticileri Derneği Başkanı İsa Falay ise, Ordu’da 10 bin metrekare kesme çiçekçilik serası olduğunu söyleyerek, bu alandaki faaliyetlerin gelişip büyümesini istediklerini aktardı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Kazaz da yaptığı konuşmada kesme gülün Türkiye için çok önemli bir ürün olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi: “Türkiye’de kesme güle önemli derecede ihtiyaç var. Sevgililer günü gibi zamanlarda üretim tüketimi karşılamıyor ve başta Kenya olmak üzere Kolombiya, Hindistan ve Hollanda’dan tırlarla kesme gül ithal ediyoruz. Karadeniz Bölgesi’nde yazların serin geçmesi, sera içerisindeki sıcaklığın 35 dereceyi aşmaması ve yüzde 70 nem oranını yakalamamız çok kaliteli kesme gül üretmemizi sağlayacak. İyi bir öğretim yapıldığı zaman bu işin kazançlı olacağını düşünüyorum.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.