tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.3.2014 09:11:10

Siyez buğdayından kayın mantarına

Bir süredir Kastamonu Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÜMMER) tarafından bilimsel çalışmalar yürütülüyordu. Yapılan çalışmalar sonucunda İhsangazi ilçesinde organik tarımı yapılan siyez buğdayının üretimi sonrasında kalan artıklarından kayın mantarı üretildi. KÜMMER Müdürü Doç. Dr. Sabri Ünal, Kastamonu’da tarımsal ürün artıklarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasının merkezin amaçlarından biri olduğunu söyledi. Bu kapsamda da Tosya’daki çeltik sapları ve pirinç kavuzları ile Taşköprü’deki sarımsak atıklarından kayın mantarı üretilmesi çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Organik siyez buğdayının sap ve artıklarından kayın mantarı üretiminin oldukça verimli olduğunu ifade eden Ünal, kısa sürede mantar oluşumu sağladığını ve çalışma sonuçlarının umut verici olduğunu kaydetti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.