tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.3.2014 08:28:13

İstiridye mantarı fındık üreticisine gelir oluyor

Giresun’un başlıca tarım ürünü fındık olmasına rağmen, ek gelir elde etmek isteyen üreticiler alternatif ürünlere yöneliyor. Kividen sonra şimdi de istiridye mantarı üretimine başlayan Giresunlu üreticilere kaymakamlık da destek veriyor. Giresunlu üretici Mehmet Özbay, ek gelir elde etmek amacıyla fındık dışında yeni bir ürün aramak için internette araştırma yaparken tesadüfen istiridye mantarına rastladığını söylüyor. Deneme amaçlı başladığı üretimde başarılı olduğunu belirten Özbay, istiridye mantarının üretim maliyetinin az, gelirinin ise yüksek olduğunu ifade ediyor. Kaymakam Osman Bilgin ise, ilçelerindeki farklı projelere her zaman destek verdiklerini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam ediyor: “Fındık tarımının yoğun yapıldığı bir bölgede bu tür farklı projeler ilgi görmektedir. İstiridye mantar üretimine başlayanlar farklı bir ufuk açtı. İstiridye mantarının maliyeti düşük hem de karlı bir üretim. Özellikle fındığa bağlı yöre insanına farklı alanlara yönlendirecek projedir. Biz de bu manada vatandaşlarımıza destek adına İl Özel İdare’nin katkılarıyla İlçe Tarım Müdürlüğümüze talimat vererek yüzde 70’i hibe ekonomik katkı sağladık.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.