tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.3.2014 08:28:13

İstiridye mantarı fındık üreticisine gelir oluyor

Giresun’un başlıca tarım ürünü fındık olmasına rağmen, ek gelir elde etmek isteyen üreticiler alternatif ürünlere yöneliyor. Kividen sonra şimdi de istiridye mantarı üretimine başlayan Giresunlu üreticilere kaymakamlık da destek veriyor. Giresunlu üretici Mehmet Özbay, ek gelir elde etmek amacıyla fındık dışında yeni bir ürün aramak için internette araştırma yaparken tesadüfen istiridye mantarına rastladığını söylüyor. Deneme amaçlı başladığı üretimde başarılı olduğunu belirten Özbay, istiridye mantarının üretim maliyetinin az, gelirinin ise yüksek olduğunu ifade ediyor. Kaymakam Osman Bilgin ise, ilçelerindeki farklı projelere her zaman destek verdiklerini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam ediyor: “Fındık tarımının yoğun yapıldığı bir bölgede bu tür farklı projeler ilgi görmektedir. İstiridye mantar üretimine başlayanlar farklı bir ufuk açtı. İstiridye mantarının maliyeti düşük hem de karlı bir üretim. Özellikle fındığa bağlı yöre insanına farklı alanlara yönlendirecek projedir. Biz de bu manada vatandaşlarımıza destek adına İl Özel İdare’nin katkılarıyla İlçe Tarım Müdürlüğümüze talimat vererek yüzde 70’i hibe ekonomik katkı sağladık.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.