tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.3.2014 07:54:27

Fındık ihracatı azalıyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, geçen sezona kıyasla bu sezon daha az ihracat yapıldığını söyledi ve bunu İtalya ile Gürcistan’ın fındık ihracatında Türkiye’den pay çalmasına bağladı. Gürcistan ve İtalya fındığının rekoltesinin ve kalitesinin Türkiye’de yetişen fındıktan daha iyi olduğunu belirten Gürsoy, fiyatının da ucuz olması sebebiyle Türkiye’nin ihracatını düşürdüğünü ifade etti. Özellikle bu sezon Avrupalı ülkelerin İtalya ve Gürcistan’da üretilen fındığı tercih etmeye başlamasıyla 5,5 ay içinde 36 bin ton daha az fındık ihracatı gerçekleştirildiğini vurgulayan Gürsoy, Türkiye’nin rakipleriyle mücadele edebilmesi için fındık kalitesini iyileştirmesi gerektiğini söyledi. Gürsoy yaptığı açıklamada, üreticilerin fındık bahçelerine daha iyi bakım yapması gerektiğinin altını çizdi ve şöyle devam etti: “Biz üreticiler olarak bu zamana kadar hep fiyat konusuna odaklanmışız. Millet olarak aslında maliyet konusuna odaklanmamız lazım. Dolayısıyla birim alandan daha fazla verim almamız lazım. Bunun için de yaşlı bahçelerimizi gençleştirmeli, gübre ve ilaç kullanımını bilinçli yapmalı, sulamalarımıza dikkat etmeliyiz.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.