tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2014 09:21:52

Seferihisar’a "bereketli" su

İzmir’in Seferihisar İlçe Belediyesi ile DSİ İzmir Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile “Seferihisar Sulaması Rehabilitasyon Planlama Projesi” hayata geçirilecek. “Bereketli Sulama Projesi” adı verilen proje ile adil su tüketimi ile su tasarrufu sağlanarak çevrenin korunması amaçlanıyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada, projenin 5 milyon liraya mal olacağını ve 5042 metrelik iletim hattının yenileneceğini belirtti. İmzalanan protokole göre, boru hattı son teknoloji olan HDPE 100 borularıyla yenilenerek su kaçağının önüne geçilecek. Mevcut ücretlendirme sistemiyle ovadaki bilinçsiz ve aşırı su kullanımının önüne geçilemediğini söyleyen Soyer, normalin çok üzerinde su tüketildiğini ve ilçede tarımın gelişmesine paralel olarak kullanılabilen su kaynaklarının da gittikçe azaldığını ifade etti. Seferihisar Barajı’ndaki su kapasitesinin bilinçsiz su kullanımı ve yağışların azalması gibi nedenlerle ilerleyen yıllarda susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Soyer, “Bu ilk adımın ardından kart okumalı sayaçlar takılarak adil su tüketimi sağlanacak. Her bir üreticimizin kullandığı su miktarı ile ücretlendirilmesi hem tasarrufu sağlayacak hem de kullandıkları ölçüde ücretlendirilecek. Su sayacı olması durumunda bölgemizdeki rotasyon ile verilen sulama da aynı evlerde kullanıldığı gibi 24 saat açık olacağından, istenilen saatte bahçelerin sulanmasını sağlayacak. Böylece basınç sıkıntısı otomatik olarak ortadan kalkacak” dedi. Seferihisar Barajı’nın suyunda yer alan yosun, balık, dal, yaprak gibi maddelerin üreticilerin damla sulama sistemlerinin tıkanmasına da neden olduğuna değinen Soyer, barajın çıkışına kurulacak paslanmaz çelik gövdeye sahip tam otomatik geri yıkamalı filtreler sayesinde bu sorunun da önüne geçileceğini ve üreticilerin bakım ve onarım masraflarının minimuma ineceğini ifade etti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.