tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.2.2014 11:52:02

Pamukta zor dönem

Pamukçular ve Tarım Ürünleri Derneği Başkanı Burhan Cahit Bingöl, kurdaki hareketliliğin ve buna bağlı faiz artışının pamuk sektörünü olumsuz etkilediğini söyledi. Türkiye’nin ihracatta lokomotif sektörü olan tekstilin her kademesinin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Bingöl, uluslararası piyasayla rekabet edebilmemiz için tekstilin ilk ayağı olan pamuğun en az yüzde 70’inin yerli üretim olması gerektiğini belirtti. 1,80 dolar olan pamuğun 2 doların üzerine çıkmasının iplik sektörünü de olumsuz etkilediğini söyleyen Bingöl, doların yükselmesine karşı yapılan faiz artırımının pamuğun tarladaki maliyetlerini gelecek yıl için yüzde 40 yukarı taşıdığını ekledi. Hammadde ve yarı mamul noktasında da zorlu bir sürece girdiklerinin altını çizen Bingöl, ekonomik ve siyasi yapısal tedbirlerin bir an önce alınmasına gerektiğini vurguladı ve “Pamuk, girdi maliyeti yüksek bir üründür. Bu ürünün mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Yükselen mazot fiyatı, işçi ve elektriği birleştirdiğimizde gelecek yılın zorlu geçeceğini düşünüyorum. Üretici kazanmazsa sanayici, sanayici kazanmazsa bankalar, bankalar kazanmazsa da devletin kazanması mümkün değil. Alınacak en acil önlem, üreticinin mazot, gübre ve faiz girdilerini aşağı çekmektir” diye ekledi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.