tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.2.2014 08:53:45

İstanbul'da damla sulama dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, park ve bahçelerde damla sulama döneminin başladığını açıkladı. Damla sulama yönteminin, Bostancı ile Tuzla arasında yaklaşık 17 km uzunluktaki tüm orta refüjlerde kullanılmaya başlandığı belirtildi. İBB’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de ilk defa orta refüjlerde güvenlik, su ve enerji israfını önlemek için ‘Toprak Altı Damla Sulama Sistemi’ ne geçiliyor. Yeni uygulama ile önemli ölçüde kaynak israfının önüne geçileceği ifade edildi. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar kapsamında, toprak altı damla sulama sistemi Bostancı ile Tuzla arasında yaklaşık 17 km uzunluktaki tüm orta refüjlerde kullanılmaya başlandığı belirtildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Meydan ve orta refüjlerde yaygın olarak kullanılan Spring sistemde, rüzgârın da etkisiyle suyun savrularak yola akması ıslak ve kaygan zemin oluşmasına neden oluyordu. Toprak altı damla sulama sistemi bitki ihtiyacı olan su ve bitki besin elementlerinin köke en yakın noktadan ulaştırılıyor. Direkt olarak köklere ulaştırılan su-gübre solüsyonu ile de verimlilik artırılıyor. Diğer sulama yöntemlerine göre daha etkili olan sistem, rüzgar, yağmur ve güneş gibi çevresel faktörler dolayısıyla zarar gören sulama ekipmanlarını yerin altına alınması ile ekipman zayiatını da ortadan kalkıyor. Proje diğer ana yollar orta refüjlerde de uygulanmaya başlanacak.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.