tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.2.2014 08:56:04

Bulgur giderek kıymetleniyor

Bulgur tüketimindeki artış, bulguru Türkiye için kıymetli tahıllardan biri haline getiriyor. Dünya genelinde bulgur ihracat miktarı 120 bin tonun üzerinde seyrediyor. Değeri ise 70 milyon dolar. Dünyadaki en büyük bulgur ihracatçısı ülke ise Türkiye. Kabuklu tahıllara olan ilginin artması, bulgur ihracatında gözlenen artışın nedenlerinden biri. Sağlıklı yaşam trendi ile birlikte; bulgurun kolesterol içermediği hatırlandı. Mineral ve selüloz açısından çok zengin olduğu için besin emilimini hızlandıran bulgurun bağırsak kanserini önleyici etkisinin uzmanlar tarafından sık sık dile getirilmesi de bir diğer etken. Öte yandan yöresel yemekleri tanıtan gurme turizmi, bulgura olan talebi artırıyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.