tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.2.2014 09:20:37

Suriye'nin hububatı Türkiye'den

Türkiye'den Suriye'ye ihracat edilen hububat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 58,7 oranında arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, iç savaş, çatışmalar, açlık ve kuraklık gibi olumsuzlukların yaşandığı Suriye'ye geçen ay yapılan ihracat, 2013'ün aynı ayına göre yüzde 109 arttı. Türkiye'nin en fazla dış satım yaptığı ülkeler sıralamasında 29'ncu olan Suriye'ye, 97 milyon 831 bin dolarlık ihracat yapıldı. Suriye'ye ihracatın yüzde 25.7'sine denk gelen 25 milyon 133 bin dolarlık kısmı Gaziantep'ten gerçekleştirildi, Mersin'den 16 milyon 760 bin dolar, İstanbul'dan 11 milyon 718 bin dolar, Hatay'dan 10 milyon 881 bin dolarlık satış yapıldı. Geçen ay, 12 milyar 15 milyon dolarlık Türkiye ihracatının yüzde 0.8'ini karşılayan Suriye'ye, en fazla ihracat 46 milyon 751 bin dolarla "hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri"nde yapıldı. Söz konusu sektörün ocak ayında bu ülkeye yaptığı ihracat, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 58.7 arttı.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.