tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2014 08:25:39

"Menderes tarımda kullanılamaz"

Denizli'de arıtılmış atık suyu Büyük Menderes Nehri'ne bırakan birçok işletme ile ilgili yapılan incelemede numunelerin "sulama suyu kriterlerine" uymadığının açıklanması üreticiler tarafından endişeyle karşılandı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Büyük Menderes Nehri üzerinde farklı bölgelerdeki çiftliklerde telef olan balıklarla ilgili inceleme başlattı. Bu kapsamda özellikle Çürüksu kolu üzerindeki işletmelerin büyük çoğunluğunun kendi sektörel deşarj kriterlerini sağladığı ancak deşarj edilen suyun sulama suyu kriterlerinde olmadığı belirtildi. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, atık suların bakanlığın deşarj kriterlerine uygun olduğu yönünde rapor verdiklerini ama bunun doğaya bırakılacak suyun, "sulama kriterlerine uygun" olduğu anlamını taşımadığını aktardı. Gemici, "Bu su, tarımda kullanılması mümkün olmayan bir su. Bunun ilerleyen dönemlerde daha büyük zararlara yol açmaması için bakanlığımızın, organize sanayi bölgelerinde mutlaka kimyasal arıtma tesisini hayata geçirecek, ağır metalleri arındırarak doğaya suyu bırakacak düzenlemeler yapması gerekiyor" dedi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.