tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2014 07:13:33

"Narenciye de vuruldu"

Narenciye, neredeyse 10 yıl önceki fiyatlarla satışa çıkıyor. Son dönemdeki kuraklık bunda etkili olsa da narenciyeyi asıl etkileyen Sureye'de yaşananlar. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, "Suriye, Ortadoğu ülkelerine yaptığımız ihracatta geçiş güzergahıydı. Şimdi ihracat Irak üzerinden yapılmaya çalışılıyor. Rusya'nın bir dönem alımı durdurması da fiyatları olumsuz etkileyen sebeplerden biri. Rakip ülkelerin fiyatları aşağı çekmesi de narenciye piyasasını etkiledi. Geldiğimiz nokta bize, Avrupa'nın tercih edeceği yeni çeşitlerin üretilmesi, eski çeşitlerden yavaş yavaş vazgeçilmesi gerektiğini gösteriyor. Narenciye üreticileri de son derece bilinçli hareket ederek yeni narenciye bahçelerinde büyük oranda yeni çeşit yetiştiriyor" diyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.