tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.1.2014 10:19:34

Haşereye karşı endemik mücadele

Endemik bir kekik türü olan Sütçüler ve Çalba kekiğinin, haşere ve sineklerle mücadele oldukça etkili olduğu ortaya çıktı. Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde yürütülen çalışma, endemik kekik türlerinin zararlılarla mücadelede etkili olduğunu ortaya çıkardı. Doç. Dr. Hüseyin Çetin, Antalya'nın 400'e yakın endemik bitkisi ile oldukça zengin bir kent olduğuna işaret etti. Endemik bitki türleri üzerinde yürüttükleri bir araştırma çalışmasında Sütçüler kekiği ve Çalba'nın sivrisinek, karasinek, kene ve hamam böceği üzerindeki etkilerini incelediklerini anlatan Çetin, "Bu iki kekik türünün içindeki kimyasallar, böcek ve sineklerin solunum sistemine zarar veriyor ve yüzde 80 oranında ölümlerine sebep oluyor" dedi.
Araştırma sonuçlarını uluslararası bilim dergilerinde paylaştıklarını ve çok olumlu tepkiler aldıklarını vurgulayan Çetin, doğal ortamlarında yetişen endemik bitkilerin araştırma yapacakları kısımlarını toplayarak saflaştırma işlemine tabi tuttuklarını, yok olma tehlikesi altındaki türlerin kimyasal özelliklerini açığa çıkardıklarını belirtti. Haşerelerle mücadelede doğa dostu bir yöntem keşfettiklerini ve insanlara en ufak bir zarar vermeyen bu doğal yöntemin yaygınlaşması gerektiğinin altını çizen Çetin, yurt dışından fahiş fiyatlarla ithal edilen ve doğaya zarar veren zirai ilaçlar yerine doğal yöntemlerin kullanılmasını tavsiye etti.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.