tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.1.2014 08:10:30

"Bunlar hep spekülasyon"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, stokçuların üretim azlığını bahane ederek kuru fasulye, patates ve pirinçte fiyatları yukarı çekmeye çalıştığını bildirdi. “Spekülatörlerin gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıktı” başlıklı açıklamada, “bazı illerde bırakın geçen yılın ürününü, 2011 yılı ürünü kuru fasulyenin yeni piyasaya sürüldüğü tespit edildi” denildi. Spekülatörlerin, gümrük vergisinin sıfıra indirilmesinin ardından fiyatların düşeceği endişesinden paniklediği ve ellerinde ne kadar ürün varsa piyasaya sürdüğü belirtilirken, “Türkiye yılda yaklaşık 200 bin ton kuru fasulye üretmekte, 30 bin ton civarında da ithalat yapmakta. Bu veriler dikkate alındığında bu yıl da piyasaya arz edilen ürün miktarında herhangi bir azalma yok ve yeterli miktarda kuru fasulye bulunmakta. Kuru fasulye ile birlikte başlayan ve patates ile pirinçte de kendini gösteren fiyat oyununun nereden kaynaklandığı tespit edildi" ifadelerine yer verildi. Patates için ise şu açıklama yapıldı: “Osmancık pirincinin 2,5 TL’den satıldığı dikkate alınırsa pirinç fiyatlarının 10 liradan satılıyor iddialarının ne kadar yalan bir haber olduğu ortada."  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.