tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.1.2014 09:08:17

"Tohumluklar bile satılıyor"

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, "Şu anda depolarda tohumluk olarak bekletilen patatesler piyasaya sürülüyor. Görülüyor ki önümüzdeki yıl da patates üretimi az olacak. Çünkü çiftçimiz bu gidişle ekecek patates tohumu bulamayacak" diyor. Ekim alanlarında yaşanan daralma, patates fiyatlarının yükselmesine sebep olmaya devam ediyor. Nevşehir'de kayadan oyma doğal depolarda tohumluk olarak ayrılan 350-400 bin ton patatesler piyasaya sürülüyor. Nevşehir'deki depolarda 2013'ün Şubat ayında 1 milyon 500 bin ton civarında patates bulunurken, şu anda depolardaki patatesin 400 bin tonu geçmediğini ifade eden Ekiz şöyle devam ediyor: "Elinde patatesi olan üreticilerimiz için çok mutluyuz. En azından geçtiğimiz yıllardan kalan borçlarını ödeyebilecekler. Fiyatın bu şekilde olması bizi mutlu ediyor dersem bize tüketiciler kızmasın. Ekemeyen üreticilerimiz açısından ise üzgün olduğumuzu belirtiyoruz. Keşke bu fiyata değil de bunun yarısına satılsaydı ama daha çok çiftçimiz ekseydi. Görülüyor ki önümüzdeki yıl da patates üretimi az olacak. Çünkü çiftçimiz bu gidişle ekecek patates tohumu bulamayacak."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.