tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.1.2014 12:32:34

Yabanıl türler korunuyor

Orman ağaçları ve yabanıl meyve türlerini koruyup çoğaltacak çalımalar başladı. Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yaban hayatının geri kazanılması için atılacak en önemli adımlardan birisininde yabanıl meyveli türlerin kullanılması olduğunu belirtiyor. Müdürlüğün bu konudaki açıklaması şöyle: “Yabanıl meyveler, ormandaki bütün canlılar için doğrudan kullanılmakla birlikte insanlar içinde sağlıklı bir besin kaynağı oluşturuyor. Yabanıl Meyve Türleri Eylem Planı çerçevesinde orman ağacı türlerinin yanında yabanıl meyveli türlerinde çoğaltmak amacıyla işletme Müdürlüklerinde çalışmalar başladı.” Muhtelif ağaçlandırma sahalarından tohum kaynaklı olarak toplanan Üvez (Sorbus ) ve Karakuşburnu (Rosaceae) meyveleri Erzurum Orman Fidanlık Müdürlüğü birimlerine teslim edildi. Uygulamanın yerel talepler doğrultusunda ilerleyen yıllarda da arttırılarak devam etmesinin sağlanılacağı belirtiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.