tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.12.2013 09:29:04

"Yağmuru beklerken"

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında. Ürünler dondan zarar görüyor. 2013 yılında alınan 400 kg olan rekoltenin 2014 yılında 200'e kadar düşeceğinin tahmin ediliyor.Üreticinin tek umudu buz tutmuş tabakayı eritip, tohumları çimlendirecek yağmur. Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, araziye ekilen tohumun yüzde 50'sinin düşük sıcaklıklardan zarar gördüğünü açıkladı. Sümer, Eylül-Ekim ayı itibariyle Kırıkkale yöresinde hububat tohum ekimlerinin başladığını, arkasından çok az bir yağmur yağdığını söyledi. Sümer, şöyle devam etti: "Yağmuru yeterince almayan ekili alanlarda tohumlarda kuruma görüldü. 60 gündür bir damla yağmur düşmedi. Ardından gelen don toprağı etkiledi . Eksi 15 dereceyi gören yerler oldu. Tohumlar şuanda sıkıntılı durumda. Sorun tohumların çürümesine kadar geldi.Kırşehir'in Mucur tarafında tohumların çürümesinden dolayı arazilerde tekrar ekim yapıldı. Bu durum sadece Kırıkkale bölgesinde değil Çukurova bölgesinde de meydana geldi. Normalde yöremizde hububatların bir karış civarında çimlenmesi gerekirdi. Fakat arazilerde tohum filizlenmiş değil. Tohum şuan toprağın altında. Toprağın üstünde de eksi 10-15 derece arasında don ile arazi kitlenmiş durumda. Bu durum hiç iç açıcı değil." Olası kar yağışının durumu daha da kötüleştireceğini söyleyen Sümer, rekoltenin düşme riskinin çok yüksek olduğunu, üreticinin tek umudunun yağmur olduğunu kaydetti.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.