tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.12.2013 09:32:35

Fındıkta doğum süreci tehlikede

Fındık bahçelerindeki püseneklerde yaşanan dökülmelerin 2014 ürünü fındıkta doğum sürecini riske sokacağı belirtiliyor. Püsenek, fındık bitkisinin erkeklik organına yani erkek çieğe verilen bir isim. Püsenekte meydana gelen dökülme, gelecek sezonun verimini düşürebiliyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin yaptığı açıklamada, son günlerde püseneklerde dökülmelerin yaşandığı yönünde üreticilerden gelen şikayetler üzerine oda olarak fındık bahçelerinde incelemeler yaptıklarını belirtiyor. Birçok bölgede püseneklerde ciddi oranda dökülmelerin yaşandığını belirlediklerini ifade eden Keskin,"Bunun nedenini biz de bilemiyoruz. Püseneklerin doğum süreci öncesi bu şekilde dökülmesi hayra alamet bir durum değil" diyor. Keskin, fındıkta doğum sürecinin ocak ayında başladığını ve fındık dallarında bulunan püseneklerin ocak ayı itibarıyla tozuyarak karanfillerle döllenmesi sonucu fındıkta doğum olayının gerçekleştiğini ifade ediyor. Ancak yeni mahsul fındığın doğumu öncesi kendilerini endişelendiren bir durum yaşandığını şu sözlerle kaydediyor: "Biz o dönemde kuraklıktan dolayı yaşanan olumsuzluğun fındıkta etkisini önümüzdeki birkaç yıl göstereceğini söylemiştik. Şimdi bu söylemlerimizin doğruluğu ortaya çıkıyor. Püseneklerde yaşanan dökülmelerin kuraklıktan kaynaklandığını tahmin ediyoruz ama bu şu anlık bir tahmin. Henüz tam olarak nedenini bilemiyoruz, incelemelerimiz sürüyor."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.