tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.12.2013 09:32:35

Fındıkta doğum süreci tehlikede

Fındık bahçelerindeki püseneklerde yaşanan dökülmelerin 2014 ürünü fındıkta doğum sürecini riske sokacağı belirtiliyor. Püsenek, fındık bitkisinin erkeklik organına yani erkek çieğe verilen bir isim. Püsenekte meydana gelen dökülme, gelecek sezonun verimini düşürebiliyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin yaptığı açıklamada, son günlerde püseneklerde dökülmelerin yaşandığı yönünde üreticilerden gelen şikayetler üzerine oda olarak fındık bahçelerinde incelemeler yaptıklarını belirtiyor. Birçok bölgede püseneklerde ciddi oranda dökülmelerin yaşandığını belirlediklerini ifade eden Keskin,"Bunun nedenini biz de bilemiyoruz. Püseneklerin doğum süreci öncesi bu şekilde dökülmesi hayra alamet bir durum değil" diyor. Keskin, fındıkta doğum sürecinin ocak ayında başladığını ve fındık dallarında bulunan püseneklerin ocak ayı itibarıyla tozuyarak karanfillerle döllenmesi sonucu fındıkta doğum olayının gerçekleştiğini ifade ediyor. Ancak yeni mahsul fındığın doğumu öncesi kendilerini endişelendiren bir durum yaşandığını şu sözlerle kaydediyor: "Biz o dönemde kuraklıktan dolayı yaşanan olumsuzluğun fındıkta etkisini önümüzdeki birkaç yıl göstereceğini söylemiştik. Şimdi bu söylemlerimizin doğruluğu ortaya çıkıyor. Püseneklerde yaşanan dökülmelerin kuraklıktan kaynaklandığını tahmin ediyoruz ama bu şu anlık bir tahmin. Henüz tam olarak nedenini bilemiyoruz, incelemelerimiz sürüyor."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.