tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.12.2013 08:41:25

Mandalina dalında kaldı

Kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan mandalina üretimi artış gösteriyor. Buna karşın mandalina fiyatı bu yıl 25 kuruşa kadar düştü. Pek çok ürün dalında kaldı. Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, mandalinanın narenciye sektörü için önemli ürünler arasında yer aldığına dikkat çekiyor. Geçen yıl bahçede kilogramı 50-70 kuruş arasında değişen fiyatla alıcı bulan mandalinanın bu yıl fiyatının düşük seyrettiğini vurgulayan Gökçel, "Bu yıl rekolte çok yüksek seviyelerde gerçekleşti. Mandalina fiyatı bahçede 25 kuruşa kadar düştü. Ancak yine de alıcı bulmakta zorlanılıyor" diyor. Gökçel, dalında kalan mandalinanın yağmurdan zarar görmemesi için üreticilerin ağaçları örtmeye çalıştığını söylüyor. Yağmurdan korunmak için kullanılan naylonun eriyerek ürünlere zarar verdiğini belirtiyor. Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz da bu yıl mandalinada yüksek rekolteyle karşılaşıldığını belirterek, bu durumun iç piyasada şartları etkilediğini ifade ediyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.