tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.12.2013 07:29:52

"Aracı kazanıyor"

Mersin'in Erdemli ilçesi, Türkiye'nin domates üretim merkezlerinden biri. İlçede üretm, 15 bin dekarlık alana kurulu seralarda gerçekleştiriliyor. Ancak üreticiler tarladaki satış fiyatından rahatsız. Tarlada 75-80 kuruşa alıcı bulan ancak marketlerde fiyatı 3 TL'ye kadar çıkan domates, üreticiyi üzüyor. Üreticiler, "Yeni Hal Yasası'yla üreticinin haklarını koruyacak sistemin devreye gireceği söyleniyordu" diyerek tepkilerini dile getiriyor. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç, "Burada kazanan üretici değil aracılar oluyor. Aradaki bu uçurum mutlaka kaldırılmalı ve üreticiler de kazanmalı. Bizim beklentimiz tarladaki fiyatın da üreticileri mutlu edebilecek bir seviyeye gelmesi" diyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.