tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.12.2013 08:28:47

Amazon asıllı Çanakkaleli

Çanakkale-Bayramiç'de bir üretici, kökeni Güney Amerika'nın Amazon bölgesi olan Pecan adlı ceviz çeşidini yetiştiriyor. Pecan fidanlarını yetiştirmeyi başaran Gürsel Eskici, "Çok verimli ve ticareti kolay. Ürünün yağı, kozmetik ve eczacılık sanayisinde kullanıldığı gibi oldukça da lezzetli. Genelde bunu kuru yemiş satıcılarına pazarlıyoruz. Normal ceviz türünden oldukça fazla verim sağlıyor” diyor. Pikan cevizi, 150 TL'den alıcı buluyor. Kabuk yapısı nedeniyle kolaylıkla kırılabilen bu ceviz üzüm gibi salkım halinde bulunuyor. Hasadın aralık aylarında yapıldığını söyleyen Eskici, “Yöremizde hiç kimsenin yetiştirmediği bu ürünü yaygınlaştırmak için fidan üretmeye başladım. 6-7 yılda verim alınan bu türün yetiştirilmesi oldukça zahmetsiz. Bunun yanında üreticiye önemli girdi sağlayabilecek bir ürün" diyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.